A Windows XP minden idk legtovbb szolglt asztali opercis rendszere, nemsokra lesz t ve, hogy megjelent s a jelek szerint annyira bevlt, hogy a Microsoft azta sem knyszerlt j verzi kiadsra. A mg gyermekbetegsgektl szenved, bta llapotban is meglehetsen nagy elrelpst jelent Vista azonban igazi ttrsre kszl. Ha valban olyan j lesz, mint amilyen szp, akkor mlt utda lehet a nyugdjba vonul XP-nek.
Cikknk els rszben rviden ttekintettk a Vista teleptsnek menett s talltunk nhny kisebb-nagyobb hibt, mely egyelre betudhat a bta llapotnak. A Vista hardverignyeirl a legklnflbb s leghajmeresztbb legendk keringenek, egyesek ktmagos processzorok s tbb gigabjtnyi memriamretek szksgessgrl beszlnek, a felskategris videokrtykrl nem is szlva. Az igazsg az, hogy a Vista mg pre-Beta 2-es llapotban is abszolt hasznlhat sebessggel fut egy Pentium III-as processzorral szerelt, 512 MB memrival rendelkez, kzepesen ers (a DirectX 9-et hardveresen tmogat) videokrtyval is. Ha figyelembe vesszk, hogy a fejlesztsek mg csak most rkeznek finisbe s csak ezutn fog kvetkezni az optimalizls, a bentmaradt debug-kdok s mindenfle "szemt" kitakartsa, taln nem tnik tlzott vrakozsnak, hogy legalbb olyan gyors legyen, mint jelenleg az XP. Nyilvnval, hogy minl jobb teljestmnyt vrunk a rendszertl, annl ersebb hardverre lesz szksgnk, de nem szabad tlzsokba esni.
A szksges gp sszelltsban nagy segtsg lehet a Vista beptett hardver-osztlyoz rendszere, a Performance Rating. Ez az eszkz bonyolult algoritmusok alapjn pontozza nhny f hardverelem, a processzor, memria, rendszerlemez, s a videokrtya teljestmnyt, majd egy tlagrtket is kiszmol. Ez alapjn rgtn lthatjuk, hogy (ha nem vagyunk elgedettek gpnk teljestmnyvel) annak melyik pontjn kell fejlesztst eszkzlnnk. Ez a pontoz rendszer tovbb megknnytheti a PC-gyrtk s a vgfelhasznlk dntst is egy gp megvsrlsnl is; egy "Vista3" vagy "Vista5" megnevezs ugyanis a laikusok szmra jobban lefordthat lesz a teljestmnnyel szemben tmasztott ignyeik nyelvre, mintha GHz, GB, Mbit, RPM, XT, Pro, Ultra s hasonl semmitmond kifejezsekkel talljk szembe magukat. Mindezeken kvl a Windows Marketplace online szoftverpiacon ezen osztlyzatok szerint lesznek kategorizlva a megvsrolhat programok, gy nem futhatunk abba a hibba, hogy gpnk teljestmnye kevsnek bizonyult a sok pnzrt beszerzett alkalmazshoz.
A WinSAT teljestmnymr akciban
A fellet
A Vistt az els bta - s az Aero - megjelense ta az Apple MacOS X-el hasonltgatjk ssze internet-szerte. Tny, hogy az j Windows felhasznli fellete sok hasonlsgot mutat az emltett konkurens opercis rendszervel, de ez nem jelent felttlenl koppintst, hiszen gondoljunk bele: hnyflekppen lehet egy ablakot ttetszv varzsolni vagy hromdimenzis elforgatst megvalstani? Nyilvn valamilyen szinten hasonltanak egymsra a klnbz rendszerek asztalai, ha irnikusak akarunk lenni, arra is hivatkozhatunk, hogy a jt nem szgyen...
A viccet flretve a Vista Aero Glass fellete pazar ltvnyt nyjt s vgre valban kihasznlja a 3D-gyorstkrtykban rejl lehetsgeket, hiszen az sszes ltez grafikus objektumot (st mg a szveget is!) a Direct3D grafikus motor kpezi le, radsul az egsz fellet teljes egszben vektorgrafikus elemekbl pl fel, szemben az eddigi raszterizlt bitkpekkel. Ennek az els s legnyilvnvalbb elnye, hogy az objektumok kvzi a vgtelensgig nagythatak, deformlhatak, a kp nem fog pixelesedni, homlyosodni. A msik emltsre mlt dolog a XAML (Extensible Application Markup Language - ejtsd "zammel") kdnyelv, melynek segtsgvel egy tulajdonkppen szvegformtum fjl grafikus objektumknt jelenthet meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bitkpek rajzolgatsa helyett mostantl egy konfigurcis fjlban trolt adatokkal lehet lerni a szneket, vonalakat, rnykolsokat, tkrzdst, ttetszsget s minden ltez grafikai hatst. Egy ilyen fjl lnyegesen kevesebb helyet foglal, valamint szerkesztse is egyszerbb, mintha rajzolni kellene egy kpet, egyszeren mdostani kell nhny paramtert (a megfelel XAML-szerkesztvel) s mris ms kpet kapunk. Ezzel az eszkzzel a fejlesztk jtszi knnyedsggel tervezhetnek pldul alkalmazs-interfszeket, melyek teljesen vektorgrafikusak lesznek, gy mindig tkletes minsgben jelennek meg.
Plda egy XAML-fjlra s a pr soros kd eredmnye:
A Windows Vista teljes fellete teht erre a - gyjtnevn: Windows Presentation Foundation (WPF) fantzianev - grafikus alrendszerre pl. Ennek ksznheten az j desktop eddig nem ltott vizulis effektekkel kprztatja el a felhasznlt. Az ablakok kerete s fejlce ttetsz, szintgy a tlca, valamint az oldals informcis sv, a Sidebar is. Az ablakok mgtt rnyk hzdik, megnyitsukkor, bezrsukkor s a tlcra helyezskkor elmosdva mozdulnak, ezzel is hromdimenzis hatst keltve, vgs soron pedig az egsz munkaasztal s annak minden eleme izeg-mozog, animlt, mindezt akadsmentesen s a zoom-effektusoknl brmifle minsgromls nlkl.
A grafikus rendszer kpessgeinek egyfajta demonstrcijnak is felfoghatjuk a "Flip3D" nevet visel funkcit, mely az alkalmazsok kzti vltst teszi lehetv, de nem htkznapi mdon: az asztalon lv ablakokat hromdimenziban elforgatja, majd krtyapakli vagy knyvlapok mdjra - akr az egr grgjvel is - oda vissza lapozhatunk a programok kztt. Mindekzben az ablakok "lnek" teht egy vide esetben az elforgatott Media Playerben tovbbra is lthatjuk a mozgkpet! (A Flip3D-t a Win+Tab billentykombincival rhetjk el.) Hasonl mdon megjult a klasszikus Alt+Tab feladatvlt is, itt is l-miniatrkben lthatjuk az ablakok tartalmtA felhasznlk kezelse
A Windows Vista teleptskor egyetlen felhasznlnevet s jelszt kell megadnunk, ezutn ezzel a rendszergazda jogosultsg felhasznlval tudunk belpni a rendszerbe. Mg nem tudni, hogy ez a metdus a ksbbiekben vltozni fog-e, de lehetett hallani olyan megoldsrl is, hogy a ltrehozott felhasznlk automatikusan korltozott jogokat kapnak a rendszer biztonsgnak nvelse rdekben. (Azt mr most tudni, hogy a "kiemelt felhasznl" jogkr megsznik.) Az dvzlkperny is j arcot kapott, a httrben a mr megszokottnak mondhat "Aurora" grafika lthat, az eltrben pedig a felhasznlkhoz tartoz kis kpek sorakoznak, ezekre kattintva jelentkezhetnk be. A Vista az XP-hez hasonlan kpes egyszerre tbb felhasznl belptetsre is - kivve tartomnyi krnyezetben - ekkor a mr bejelentkezett felhasznl programjai, letltsei rintetlenl tovbb futnak, az jonan rkez szemlynek a rendszer ettl elklntve tlti be sajt felhasznli profiljt. Ez a mvelet termszetesen drasztikusan megnveli a rendszer terhelst, hiszen kt kln felhasznlt s azok alkalmazsait kell egyszerre kiszolglnia. Az dvzlkpernyn kivlaszthatunk a billentyzetkioszts nyelvt, valamint le is llthatjuk a gpet.
Az Aurora dvzlkperny
A Microsoft jelenleg sokat kritizlt alkalmazsa az gynevezett "szli felgyelet" (Parental Control), mely a vezrlpultbl rhet el, s amelynek segtsgvel a szlk rszletekbe menen bellthatjk gyermekeik felhasznli fellett, korltozhatjk internet-hozzfrsket, tartalom (kulcsszavak) szerint szrhetik, hogy mely weblapokat ltogathatjk meg, valamint a rendszerbe val bejelentkezsket is idponttl fggen engedlyezhetik vagy tilthatjk le. Ami a vitkat fknt kivltotta az az a funkci, mellyel a felgyel rszletesen visszakvetheti a korltozott felhasznl minden megmozdulst, a naplfjlokbl lehvhatja az internetbngsz elzmnyeit, a ki- s bejelentkezsek s nhny egyb mvelet idpontjt.
A szli felgyelet belltsai
Kezels
A Vista kezelse tulajdonkppen nem sokban klnbzik az eddig megszokottl. A tlca a kperny aljn hzdik, a Start gomb - ugyan gmb alak lett - de ugyanazt a funkcit ltja el, az ablakok, menk, gombok, pipk ugyangy mkdnek. A Start menrl rdemes pr szt szlni, ugyanis ez kiss megvltozott. A jobbra kinyl almenk helyett mostantl a Start men baloldaln egy tallz nzetben tudjuk kikeresni a kvnt alkalmazst, st ha tudjuk annak nevt, alulra a keresdobozba berva nhny betjt a Windows elkeresi s mr csak egy entert kell tnnk az indtshoz. Ez a keresbox egybknt szinte mindenhol megtallhat a rendszerben, a cl a minl gyorsabb, hatkonyabb fjlkezels. A Start men grafikja is szplt a Beta 1 ta, kiss ttetszv vlt, a felhasznl miniatr kpe helyn pedig az ppen aktulis menpont ikonja jelenik meg. Akik a rgebbi oldalra nyl elrendezst preferljk, tovbbra is alkalmazhatjk a klasszikus men elrendezst.
Az j Start men (s a rgi)
A felhasznl munkjt knnyti szmos apr, csak nmi hasznlat utn szembetl jts is. Ezek inkbb aprbb fejlesztseknek tudhatk be, de mindenkppen tlthatbb teszik a rendszer kezelst. Az automatikus lejtszs ablak sszerbb kialaktst kapott, kp- s videofjlok msolsakor, trlsekor elnzeti kpet kapunk a tartalomrl, csakgy mint a tlcagombokra mutatva a fut alkalmazsrl.
Az Intz ablakok kicsit eltrnek a megszokottl, eltntek pldul a klasszikus menk, ehelyett a leggyakoribb mveletekhez hasznlt gombok foglalnak helyet a fejlcen, de termszetesen visszavarzsolhatak a szoksos menk is. Szintn vltozott a "Ments msknt/Megnyits" prbeszdpanel is, alaprtelmezsknt csak a fjlnv s a ments helye lthat, de egy kattints utn tovbbi belltsok tnnek el. Az 5308-as build-ben mg felfedezhetek a hagyomnyos prbeszdpanelek is. A fjlok msolst jelz ablak is informatvabb lett, most mr megtekinthetjk a msols sebessgt, pontosabb rtket kapunk a fennmarad idrl, illetve lthatjuk, hny elem van mg htra - mindezt tetszets animci ksretben.
Mint mr korbban emltettk, az Intz ablakok mindegyikn megtallhat a keresdoboz, de ezen fell egy j funkcival is bvlt, melynek szemly szerint nagyon rlk, ez pedig a mappa tartalmnak szrse. Ha nagy szm fjl tallhat a mappban jl jhet, ha kezdbetk szerint leszrhetjk, valamint csoportosthatjuk azokat, radsul mindezt nem csak nv, hanem az sszes tulajdonsg (mret, dtum, kulcsszavak) szerint is megtehetjk.
A kezelsrl taln elg is ennyi, kell egy rvid id, hogy megszokjuk az j felletet, de ha belerzdtunk s mr tudjuk mely kezelszervet hol keressk, mr szinte magtl fog menni minden, a munka szrevtlenl knnyebb vlik.
A kvetkez rszben a Vista biztonsgi jtsaival foglalkozunk, ttekintjk milyen j s tovbbfejlesztett vdelmi technolgikat alkalmazhatunk a fjlok s a rendszer vdelmre, valamint nhny eddig nem ltott alkalmazsra trnk ki - kztk a Sidebar-ra.